Zarezerwuj spływ: +48 696 096 017

Samodzielne wylewanie wody podczas spływu kajakowego

Przewrócony kajak często można samodzielnie opróżnić z wody. Jednak w odróżnieniu od wykorzystania pomocy kolegi, manewr ten wymaga nieco więcej siły i sprawności fizycznej, potrzebny jest także pływak zakładany na wiosło. Pamiętaj, że pływak na wiosło to niezbędny sprzęt ratunkowy samotnych kajakarzy na spływach kajakowych. Zawsze musi być gotowy do użycia.

Opróżnienie kajaka z wody przed próbą ponownego wsiadania to zawsze dobry pomysł, bo nawet niewielka ilość przelewającej się w wody czyni niemal niemożliwym utrzymanie łodzi w równowadze. Jeżeli wylejesz większość wody i wespniesz się do kokpitu, możesz usunąć pozostałą wodę przy pomocy czerpaka, kubka lub pompki. Zwróć uwagę, że opisywana tutaj technika jest odpowiednia tylko w przypadku kajaków, które mają szczelne komory ładunkowe lub wypornościowe na obu końcach.

Aby opróżnić kajak należy utrzymać go kokpitem w dół i unieść dziób, tak aby uwięziona w środku woda mogła wypłynąć. Zacznij jednak od przymocowania pływaka do wiosła i napompuj go dobrze. Umieś dziób kajaka na ramieniu, po stronie Twojej silniejszej ręki i umieść wiosło po stronie drugiego ramienia, jak pokazano na obrazku.

Złap mocno dziób i wiosło, a następnie szybkim ruchem unieś dziób kajaka nad wodę. Równocześnie oprzyj się na wiośle, aby uniknąć zanurzenia głowy pod wodę. Możesz też energicznie pracować nogami.

Kiedy poczujesz, że kajak jest już wyraźnie lżejszy, a strumień wody wypływającej z kokpitu zmniejszy się, obróć kajak kokpitem do góry, przekręcając dziób ruchem nadgarstka. Jeżeli w kajaku jest dużo wody, możesz powtarzać operację podnoszenia dziobu kilka razy, nie obracając kajaka kokpitem do góry.