Zarezerwuj spływ: +48 696 096 017

Pływanie bokiem

Kiedy chcesz przybliżyć się do brzegu albo kajaka przyjaciela na spływie kajakowym, jednym z najlepszych rozwiązań jest wykorzystanie piórkowania.
Nie jest ono najłatwiejsze do opanowania, ale to najlepszy sposób na przemieszczenie kajaka w bok i zachowanie równowagi podczas spływu kajakowego.
Trzymaj wiosło tak samo, jak do wiosłowania na wprost. Obróć tułów niemal o 90 stopni i umieść pióro w wodzie na wysokości bioder. Obie dłonie powinny się znajdować po tej samej stronie kajaka, a wiosło powinno zwisać niemal pionowo.
Górna ręka powinna być zgięta w łokciu pod kątem około 90 stopni i trzymana wysoko. Upewnij się, że pracująca strona wiosła jest skierowana w kierunku kajaka.
Poświęć teraz chwilę, aby poczuć, jak wiosło zachowuje się w wodzie podczas spływu kajakowego. Zauważysz zapewne, że przy ruchach wiosła na boki pióro zaczyna ,,ożywać”: gładko ślizga się w wodzie. Znacznie więcej siły wymaga przyciąganie, lub odpychanie wiosła od łodzi.
Przemieszczanie wiosła na boki jest łatwe, ale nie bardzo wpływa na położenie kajaka podczas spływu kajakowego.
Trik, który musisz teraz opanować, polega na poruszaniu wiosłem w tą i z powrotem równolegle do kajaka z równoczesnym lekkim przekręceniem pracującej strony pióra w kierunku ruchu wiosła tak, aby wiosło lekko zagarniało wodę pod kajak. W ten sposób napędzamy kajak, który zaczyna poruszać się w stronę wiosła.
Przez cały czas górna ręka pozostaje niemal w tej samej pozycji, a wiosło jest poruszane przez dolną rękę.

Staraj się, aby ruch był płynny i ciągły; poruszaj wiosłem tak, aby pióro zakreślało w wodzie wąską ósemkę. Bądź przygotowany na skompensowanie tendencji wiosła do przekręcania się i wślizgiwania w wodę.