Wylewanie wody z pomocą podczas spływu kajakowego

Jeśli po kabinie zdecydujesz się ponownie wsiadać do kajaka na wodzie, to zwykle lepiej najpierw wylać z kokpitu jak najwięcej wody. Przemawiają za tym dwa względy: po pierwsze kajak wypełniony przelewającą się swobodnie wodą jest znacznie mniej stabilny podczas spływu kajakowego, a po drugie wylanie całej wody za pomocą czerpaka lub pompy zajmie znacznie więcej czasu.

Nauczymy się teraz, jak wylać wodę z kajaka przy pomocy innego kajakarza na spływie kajakowym. Zwróć uwagę, że technika ta jest stosowna tylko w przypadku kajaków, które mają szczelne komory ładunkowe lub wypornościowe na obu końcach.

Pamiętaj o kilku istotnych rzeczach. Po pierwsze zwracaj uwagę, aby nie wywrócić pomagającego Ci kolegi, bo sytuacja będzie znacznie gorsza, jeśli i on znajdzie się w wodzie. Po drugie lepiej będzie, jeśli kolega będzie pilnował obu wioseł do czasu Twojego powrotu do kajaka.

Wywrócony kajak jest utrzymywany kokpitem w dół. Podaj dziób swojego kajaka koledze i pomóż mu wciągnąć go na pokład przed sobą. Możesz pomóc albo podnosząc dziób w górę, albo naciskając rufę. Jeśli kajak jest zbyt ciężki, można obrócić go bokiem, aby woda zaczęła się wylewać z kokpitu. Kształt kajaka powoduje, że w takiej pozycji łatwiej będzie wciągnąć dziób na pokład.

Kiedy dziób kajaka opiera się już na pokładzie ratującego, powinieneś przytrzymać kajak do góry nogami, aby woda wypłynęła z kokpitu. Kolega może jeszcze unieść dziób do góry, przyspieszając tę operację.

Kiedy kajak jest już opróżniony z wody, kolega obraca go kokpitem do góry, a Ty możesz spróbować wspiąć się z powrotem do kokpitu używając na przykład techniki opisanej w części wsiadanie na wodzie z pomocą.

PORADY:
Jeśli kajak jest zbyt ciężki, aby podnieść dziób na pokład kajaka ratownika, powinieneś najpierw wejść do kokpitu pełnego wody, a następnie opróżnić kajak przy pomocy pompki lub czerpaka. Ratujący powinien przez cały czas przytrzymywać oba kajaki razem, aby zapewnić Ci stabilność.

Opcje ustawień prywatności

Google Analytics

Używamy statystyk Google Analytics, aby mierzyć ruch na naszej stronie i dostarczać usługi, jakiej poszukują i oczekują nasi użytkownicy

_ga, _gat, _gid

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?