Zarezerwuj spływ: +48 696 096 017

Wylewanie wody z pomocą podczas spływu kajakowego

Jeśli po kabinie zdecydujesz się ponownie wsiadać do kajaka na wodzie, to zwykle lepiej najpierw wylać z kokpitu jak najwięcej wody. Przemawiają za tym dwa względy: po pierwsze kajak wypełniony przelewającą się swobodnie wodą jest znacznie mniej stabilny podczas spływu kajakowego, a po drugie wylanie całej wody za pomocą czerpaka lub pompy zajmie znacznie więcej czasu.

Nauczymy się teraz, jak wylać wodę z kajaka przy pomocy innego kajakarza na spływie kajakowym. Zwróć uwagę, że technika ta jest stosowna tylko w przypadku kajaków, które mają szczelne komory ładunkowe lub wypornościowe na obu końcach.

Pamiętaj o kilku istotnych rzeczach. Po pierwsze zwracaj uwagę, aby nie wywrócić pomagającego Ci kolegi, bo sytuacja będzie znacznie gorsza, jeśli i on znajdzie się w wodzie. Po drugie lepiej będzie, jeśli kolega będzie pilnował obu wioseł do czasu Twojego powrotu do kajaka.

Wywrócony kajak jest utrzymywany kokpitem w dół. Podaj dziób swojego kajaka koledze i pomóż mu wciągnąć go na pokład przed sobą. Możesz pomóc albo podnosząc dziób w górę, albo naciskając rufę. Jeśli kajak jest zbyt ciężki, można obrócić go bokiem, aby woda zaczęła się wylewać z kokpitu. Kształt kajaka powoduje, że w takiej pozycji łatwiej będzie wciągnąć dziób na pokład.

Kiedy dziób kajaka opiera się już na pokładzie ratującego, powinieneś przytrzymać kajak do góry nogami, aby woda wypłynęła z kokpitu. Kolega może jeszcze unieść dziób do góry, przyspieszając tę operację.

Kiedy kajak jest już opróżniony z wody, kolega obraca go kokpitem do góry, a Ty możesz spróbować wspiąć się z powrotem do kokpitu używając na przykład techniki opisanej w części wsiadanie na wodzie z pomocą.

PORADY:
Jeśli kajak jest zbyt ciężki, aby podnieść dziób na pokład kajaka ratownika, powinieneś najpierw wejść do kokpitu pełnego wody, a następnie opróżnić kajak przy pomocy pompki lub czerpaka. Ratujący powinien przez cały czas przytrzymywać oba kajaki razem, aby zapewnić Ci stabilność.