Utrzymywanie równowagi na spływie kajakowym

Kajaki są wąskie, dzięki czemu łatwo je rozpędzić na spływie kajakowym. Niestety oznacza to jednocześnie, że utrzymanie równowagi w kajaku wymaga pewnej uwagi podczas całego spływu kajakowego. Na szczęście jest to proste zadanie i przychodzi dość naturalnie na spływie kajakowym.
Kontrolowanie równowagi kajaka wymaga utrzymywania rozluźnionego ciała prostopadle do powierzchni wody. Rozluźnij mięśnie brzucha i tylne mięśnie pleców, w ten sposób pozwolisz kajakowi przechylać się pod wpływem fal. Skierowanie oczu na horyzont pomaga w utrzymywaniu równowagi. Nie łap się kajaka. W ten sposób nie zapewnisz sobie punktu podparcia, a raczej doprowadzisz do wywrotki na spływie kajakowym.

Jeżeli czujesz, że tracisz równowagę i potrzebujesz pomocy, szybko uderz tylną stroną wiosła o powierzchnię wody. W ten sposób będziesz miał dobry punkt podparcia, ale tylko przez chwilę. Musisz więc natychmiast odzyskać równowagę.

Ta i inne metody opierania się na wodzie opisane są szczegółowo w rozdziale podpórki i eskimoski.

Opcje ustawień prywatności

Google Analytics

Używamy statystyk Google Analytics, aby mierzyć ruch na naszej stronie i dostarczać usługi, jakiej poszukują i oczekują nasi użytkownicy

_ga, _gat, _gid

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?