Zarezerwuj spływ: +48 696 096 017

Sterowanie podczas wiosłowania na spływie kajakowym

Wydaje się oczywiste, że mocniejsze wiosłowanie z jednej strony spowoduje zakręcanie kajaka w drugą stronę. Jednak stosowanie przedstawionej wcześniej techniki pociągnięcia pionowym wiosłem spowoduje raczej przyspieszenie, a tylko w niewielkim stopniu zakręcanie. Oznacza to, że w celu efektywnego zakręcania podczas spływu kajakowego należy nieco zmienić sposób poruszania wiosłem i wykonać tak zwane szerokie pociągnięcie do przodu.

Jest to podstawowa technika zakręcania, gdyż stosowanie jej pozwala zachować zarówno prędkość, jak i rytm wiosłowania podczas spływu kajakowego.
Szerokie pociągnięcie do przodu możesz wykonywać zarówno wtedy, gdy kajak się porusza, jak i wtedy, gdy stoi nieruchomo.

Wiosło trzymaj tak samo, jak przy pociągnięciu do przodu. Włóż pióro do wody tak daleko, jak możesz wygodnie sięgnąć i skieruj pracującą stronę pióra na zewnątrz (od kajaka). Drugą rękę utrzymuj dosyć nisko. Wiosło trzymaj pod niewielkim kątem do wody.

Wykonaj zanurzonym piórem możliwie duży łuk, który rozpocznie się w pobliżu dziobu i skończy w pobliżu rufy kajaka. Pociągnięcie powinno być wykonywane głównie przez rotację tułowia; ręce powinny pozostać tak nieruchome, jak to możliwe.

Na początku pociągnięcia należy się starać odpychać dziób od pióra, a pod koniec — przyciągać do tego pióra rufę: w efekcie kajak zakręca w stronę przeciwną do tej, z której wykonujemy pociągnięcie.

UWAGI:
Czasami potrzebna jest tylko niewielka korekta kierunku podczas spływu kajakowego i wtedy należy wykonać coś pomiędzy zwykłym, a szerokim pociągnięciem.
Aby szybko obrócić kajak w miejscu, dobrym dodatkiem do szerokiego pociągnięcia do przodu będzie szerokie pociągnięcie do tyłu. W zasadzie jest to nic innego jak szerokie pociągnięcie wykonane od rufy do dziobu.