Zarezerwuj spływ: +48 696 096 017

Płynięcie do przodu

Płynięcie do przodu nie jest trudne, ale właściwa technika wiosłowania pozwoli Ci płynąć szybciej, efektywniej i mniej forsować stawy podczas spływu kajakowego. Przedstawimy podstawowe elementy właściwego pociągnięcia wiosłem. Pamiętaj, że idealny styl wiosłowania zależy od Twojej kondycji fizycznej i rodzaju wiosła. Zanim zaczniesz wiosłować, zawsze upewnij się, czy właściwie trzymasz wiosło.

Jeśli chcesz wiosłować efektywnie, to kluczem do sukcesu jest odpowiednia pozycja w kajaku. Siedź prosto na spływie kajakowym, rozluźnij barki i wyprostuj się, abyś czuł się swobodnie i mógł łatwo oddychać. Kajak, to nie leżak – nie rozkładaj się na oparciu siodełka.

Oprzyj stopy o podnóżek. Dopasuj podnóżek tak, aby kolana były lekko ugięte. W takiej pozycji możesz je rozchylić je i oprzeć o burty, co wspomaga kontrolowanie przechyłu łódki. Trzymanie nóg razem ułatwia rotację tułowia i umożliwia bardziej efektywne wiosłowanie.

Upewnij się, że podnóżek jest wystarczająco wytrzymały, aby mocno oprzeć o niego stopy.

Pamiętaj, że w czasie wiosłowania pracują głównie tułów i nogi. Ręce i barki przekazują tylko energię napędzającą kajak podczas spływu kajakowego. Aby zrozumieć i opanować tą podstawową zasadę spróbuj wiosłować tylko przez rotację tułowia, trzymając ręce cały czas wyprostowane.

Kiedy zanurzasz pióro w wodzie wyobrażaj sobie, że podciągasz ciało względem nieruchomego wiosła.
Na początku pociągnięcia przekręć tułów, aby włożyć pióro do wody na wysokości stóp, blisko kajaka. Ręka ciągnąca (dolna, trzymająca wkładane do wody pióro) powinna być możliwie wyprostowana. Druga ręka powinna być uniesiona i zgięta tak, aby jej nadgarstek znalazł się blisko policzka.

Naciśnij podnóżek stopą po stronie pióra zanurzającego się w wodzie. Zanurz energicznie wiosło w wodzie ruchem przypominającym wbijanie dzidy.
Rozpocznij pociągnięcie od obrotu tułowia i utrzymywania wyprostowanej ręki ciągnącej pióro. Naciskaj podnóżek stopą (po stronie pociągnięcia), aby wzmocnić działanie wiosła. Pociągnięcie powinno być najsilniejsze na początku i słabnąć pod koniec. W ten sposób angażujesz w działanie mocną muskulaturę tułowia w momencie gdy pióro znajduje się w optymalnym położeniu.
Górna ręka powinna pozostawać rozluźniona . Pamiętaj, aby nie ściskać zbyt mocno drążka na spływie kajakowym, tak aby mięśnie mogły odpocząć. Utrzymuj dłoń ręki pchającej wiosło mniej więcej na poziomie oczu i pozwól jej przemieszczać się przed twarzą, z jednej strony kajaka na drugą, aby utrzymywać wiosło możliwie pionowo.

Zakończ pociągnięcie, kiedy ciągnąca dłoń znajdzie się na wysokości tułowia – kontynuowanie pociągnięcia zmniejszy efektywność wiosłowania, gdyż będziesz musiał przezwyciężać opór ciągniętego pióra.

Wyjmij pióro z wody przemieszczając je w tył i od kajaka. Wyciągając pióro z wody podnoś łokieć i pozwól nadgarstkowi podążać za nim. Uważaj, aby nie podnosić łokcia powyżej barku i pozwól górnej ręce podążać za rotacją tułowia.

Po wyjęciu pióra z wody przygotuj się do pociągnięcia drugą ręką. Kontynuuj obrót tułowia , abyś mógł rozpocząć kolejne pociągnięcie tak bardzo z przodu, jak to możliwe.
Staraj się, aby Twoje ruchy podczas spływu kajakowego były ciągłe i płynne. Pamiętaj, że płynięcie do przodu to nie to samo, co płynięcie prosto — zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią tego poradnika.

Częste podczas spływu kajakowego:

  • zła pozycja
  • niedostateczna rotacja tułowia
  • przedłużanie pociągnięcia za daleko, za linię bioder
  • wypychanie górnej ręki za daleko, przez co kąt pracy wiosła w wodzie nie jest tak efektywny (pióro powinno być ustawione możliwie pionowo!)
  • bujanie kajakiem przez przenoszenie wagi z jednej strony na drugą
  • nadmierne obciążenie nadgarstków przez wyginanie ich