Jeśli utraciłeś równowagę i zaczynasz się przewracać podczas spływu kajakowego, to niska podpórka pomoże Ci uratować się przed zamoczeniem. Niska podpórka nazywa się tak dlatego, że w czasie jej wykonywania trzymasz wiosło poniżej łokci.
Możesz wykonać niską podpórkę przez zwykłe naciśnięcie na powierzchnię wody obróconym na płask (roboczą stroną do góry) piórem wiosła. Jeśli potrzebujesz podparcia trwającego nieco dłużej, to powinieneś wykonać coś w rodzaju szerokiego pociągnięcia obróconym na płask wiosłem.
Rozpocznijmy od przyjęcia właściwej postawy. Chwyć wiosło jak do płynięcia na wprost. Ustaw wiosło poziomo, na wysokości swoich bioder. Pióro, którym będziesz się podpierać, powinno być ustawione wypukłą strona w dół. Znaczy to, że łokieć po stronie podpórki powinien znajdować się dość wysoko, a knykcie mają być skierowane w dół.
Jeśli kajak się porusza, podnieś nieco w górę przednią krawędź pióra tak, aby pióro ślizgało się po powierzchni, gdy naciśniesz na wiosło. Opuszczenie przedniej krawędzi spowoduje, że pióro wśliźnie się pod wodę i pociągnie Cię za sobą podczas spływu kajakowego.
Aby ćwiczyć podpórkę, wychyl się, aż zaczniesz się przewracać. W momencie utraty równowagi szybko naciśnij pióro w dół napierając na powierzchnię wody i równocześnie śmiało przenieś wagę na wiosło. Staraj się trzymać wiosło możliwie poziomo, bo w ten sposób zapewnia Ci maksymalne oparcie.
Intuicja może podpowiadać, aby szybko przechylić tułów w drugą stronę dla odzyskania równowagi. Ale pamiętaj, że nie jesteś na twardej ziemi i wszystko wygląda trochę inaczej. Najpierw powinieneś wyprostować kajak, a dopiero potem możesz wyprostować tułów.
W celu wyprostowania kajaka musisz posłużyć się ruchem bioder omówionym w poprzednim rozdziale — podstawy ratownictwa. W zasadzie oznacza to, że wykorzystując podparcie na wiośle przekręcasz biodra i unosisz odpowiednią stronę pokładu kolanem, aby wyprostować kajak podczas spływu kajakowego.
Teraz kajak zaczyna powracać do właściwego położenia. Siła rotacji pomaga Ci trochę, kiedy prostujesz tułów do pozycji pionowej. Myśl o tym mniej więcej tak, jakby kajak wyślizgnął się spod Ciebie, a Ty próbujesz wepchnąć go z powrotem. Pochylenie się do przodu, aby przybliżyć tułów do pokładu, spowoduje, że wszystko stanie się łatwiejsze.
Poćwicz ten manewr, dodając niewielki ruch wiosła do tyłu i do przodu (pamiętaj o unoszeniu krawędzi pióra), a wkrótce będziesz w stanie podpierać się przez znacznie dłuższy czas. Pamiętaj, aby ćwiczyć podpórkę z obu stron.
Jeśli niska podpórka zawiedzie, możesz w dalszym ciągu uchronić się przed wywrotką za pomocą wysokiej podpórki.