Zanim zaczniemy wiosłować, musimy nauczyć się, jak wiosło pracuje w wodzie podczas spływu kajakowego i jak należy je prawidłowo trzymać. Wydaje się to proste i oczywiste, ale jest kilka szczegółów, o których warto wiedzieć i pamiętać na spływie kajakowym.
Przykład. Jeśli płyniesz wpław, lekko zginasz palce tak, aby uformować dłoń na kształt łyżki. Standardowe wiosła kajakowe wyglądają podobnie. Ich wklęsła strona nazywana jest stroną czynną, albo stroną pracującą, ponieważ to ona odpycha wodę napędzając kajak. Druga strona wiosła nazywana jest tylną.
Duża część wioseł ma niesymetryczne pióra. Wyglądają one, jakby były osadzone na drążku lekko skośnie. Upewnij się, że nie trzymasz wiosła do góry nogami, gdyż na drążek będzie wtedy działała większa siła przekręcająca, wynikająca z nierównych z obu stron drążka powierzchni wiosła zanurzonych w wodzie. Siła ta nie jest zwykle odczuwalna, ale podświadomie kompensujesz ją przez mocniejsze ściskanie drążka i pracę nadgarstków podczas spływu kajakowego. Niesymetryczne pióra wymyślono właśnie po to, aby uniknąć tego niepotrzebnego wysiłku.
Zalecany jest rozstaw dłoni na drążku odpowiadający odległości pomiędzy łokciami wyprostowanych na boki rąk lub nieco mniej. Zwykle dobrym pomysłem jest równomierne rozkładanie wysiłku pomiędzy różne mięśnie przez niewielkie zmiany uchwytu w trakcie wiosłowania. Zwykle będziesz czuł potrzebę szerszego uchwytu dla większej mocy pociągnięć i do kontrolowania łódki, oraz nieco węższego uchwytu przy długodystansowym wiosłowaniu.
Typowe wiosła turystyczne są skręcone, co oznacza, że jego pióra są obrócone o pewien kąt. Pomaga to zmniejszyć opór, który stwarza w powietrzu nie pracujące w danej chwili pióro.
Rozróżniamy wiosła prawo- i lewoskrętne. Jeśli zaczynasz, lepiej jest przyzwyczaić się do prawoskrętnego wiosła, gdyż takie są znacznie bardziej powszechne — zarówno w sklepach, jak i w wypożyczalniach. Stosowanie lewego lub prawego wiosła jest tylko i wyłącznie kwestią przyzwyczajenia i nie ma nic wspólnego z lewo- lub praworęcznością kajakarza.
W tym poradniku zakładamy, że posługujesz się wiosłem prawoskrętnym na spływie kajakowym.
Twoja prawa ręka kontroluje wiosło. Oznacza to, że uchwyt prawą dłonią jest stały i nie zmienia się w czasie wiosłowania. Prawa ręka (nadgarstek) kontroluje kąt położenia piór.
Nie ściskaj wiosła zbyt mocno, aby nie zmęczyć szybko prawej dłoni.
Twoja lewa dłoń trzyma wiosło luźno. Umożliwia to obracanie drążka i ustawianie pióra pod odpowiednim kątem do wisłowania, podpórek, skręcania i innych manewrów podczas spływu kajakowego.
Uchwyt „prawa na stałe, lewa luźno” jest idealny dla wszystkich manewrów.