Zarezerwuj spływ: +48 696 096 017

Eskimoska – jak poradzić sobie przy wywróceniu kajaka

Eskimoska jest najbezpieczniejszym sposobem na przywrócenie normalnej pozycji po wywrotce kajaka podczas spływu kajakowego. Jest szybka, nie musisz wychodzić z kajaka, a następnie zastanawiać się jak wylać wodę i wsiąść ponownie.

Eskimoska opiera się na zasadach, które zostały przedstawione w rozdziale podstawy ratownictwa. Dlatego najpierw musisz się z nimi zapoznać. Tutaj odnajdziesz zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i porady na temat ćwiczeń.

Jest wiele różnych sposobów wykonywania eskimoski na spływie kajakowym. Wystarczy abyś opanował jeden lub dwa spośród nich. Dla kajakarzy pływających po otwartych akwenach jeden rodzaj eskimoski jest wystarczający. Sposób, w jaki będziemy nauczać eskimoski jest najpowszechniejszy i najłatwiejszy.

Pamiętaj, że nauczenie się eskimoski może być łatwe, ale wykonanie jej w akcji, to zupełnie inna bajka. Regularnie ćwicz te umiejętności.
Kiedy rozpoczniesz naukę, łatwiej Ci będzie jeśli przyjmiesz wyjściową pozycję do eskimoski już przed wywrotką. Również w praktyce, jeśli jesteś wystarczająco szybki by ułożyć wiosło wzdłuż kajaka przed wpadnięciem do wody, to łatwiej będzie Ci wykonać eskimoskę na spływie kajakowym. W ten sposób nie musisz poświęcać czasu na próby doprowadzenia wiosła pod wodą do prawidłowego położenia.

Trzymaj wiosło w normalny sposób. Obróć tułów i połóż wiosło po lewej stronie, wzdłuż kajaka. Jest bardzo ważne, aby wklęsła strona prawego pióra była skierowana ku górze, a krawędź bliżej kajaka uniesiona. Dzięki temu po wywrotce pióro będzie skierowane pracującą stroną w dół i wykonując pociągnięcie wiosłem, uzyskasz większy opór, a pióro nie wetnie się głęboko pod powierzchnię.

Pochyl się do przodu w kierunku kokpitu i trzymaj głowę nisko. Prawą rękę trzymaj wyprostowaną, wiosło połóż jak najdalej z przodu i zanurz je w wodzie. Usiądź pewnie, tak aby kolana dotykały wewnętrznej strony pokładu, a pięty były zaparte o dno. To zapobiegnie wypadnięciu z kajaka podczas eskimoski.

Przechyl się na lewo, co doprowadzi do wywrócenia kajaka. Teraz, gdy jesteś do góry nogami, musisz wytrzymać przez chwilę pod wodą i opanować sytuację. Spróbuj zorientować się w swoim położeniu i pozostań spokojny, ponieważ panika jest najczęstszym powodem nieudanej eskimoski na spływie kajakowym. Jedną z rzeczy, która może pomóc, jest wypracowanie schematu działania, który będzie Ci zawsze towarzyszył podczas spływu kajakowego. To tak jakbyś na każdym kroku przekonywał siebie, że wszystko jest pod kontrolą.
Prawdopodobnie jesteś teraz w wyjściowej pozycji do wykonania eskimoski na prawą stronę. Pochyl się bardziej do przodu i przyłóż policzek do łokcia. W ten sposób będziesz blisko powierzchni kiedy rozpoczniesz eskimoskę. Popchnij wiosło jeszcze bardziej do przodu i oddal je od burty kajaka, jednocześnie sprawdzając, czy Twoje obie dłonie są nad wodą.
Sprawdź też, czy prawe pióro jest prawidłowo ułożone przez klepnięcie wiosłem o taflę, lub dotknięcie dłonią. Będziesz miał wystarczająco dużo czasu, aby przynajmniej dwa razy złożyć się do eskimoski, więc nie śpiesz się z dobrym przygotowaniem.

Teraz jesteś gotowy do wykonania eskimoski. Najważniejszym elementem skutecznego obrotu jest pociągnięcie piórem po powierzchni w kształcie dużego łuku od dziobu do rufy. Daje to wystarczające wsparcie do obrócenia kajaka i w końcu podniesienia ciała z wody. Twój tułów jest silny, więc wykorzystaj to przy pociągnięciu.
Utrzymuj dłonie w stałym położeniu i rozpocznij pociągnięcie od wyprostowania górnej części tułowia. Upewnij się, że pióro jest utrzymywane pod właściwym kątem podczas pociągnięcia. To wywoła pionowo skierowaną siłę i wkrótce Twoje ciało znajdzie się tuż pod powierzchnią obok kajaka.

Kontynuuj pociągnięcie prostując ciało. Twoim pierwszym celem jest przywrócenie poprawnego położenia kajaka. Trzymaj tułów i głowę blisko powierzchni ale nie unoś ich ponad wodę. Obróć kajak przez ruch biodrami, a następnie naciskaj prawym kolanem na wewnętrzną stronę kokpitu.

Teraz, kiedy kajak jest prawie wyprostowany, należy unieść tułów do pionu. Kontynuuj pociągnięcie wiosłem i pochyl się w kierunku tylnego pokładu. Jeśli wykonałeś ruch biodrami dostatecznie szybko, to ruch obrotowy kajaka ułatwi Ci osiągnięcie sukcesu.

PORADA:
Krawędź kokpitu w niektórych kajakach może być dość wysoka, dlatego pochylenie do tyłu bywa utrudnione. W takim przypadku możesz podnieść pośladki z siedzenia, ale uważaj, aby nie wypaść z kajaka.

W ostatniej fazie eskimoski, może być trudno kontynuować pociągnięcie w kierunku rufy. Naciśnij pióro do dołu i spróbuj podciągnąć kajak, tak by znalazł się pod tułowiem. Jeśli wiosło zacznie tonąć zbyt szybko, to zacznij pchać wiosło od rufy do dziobu, ale pamiętaj o właściwym kącie pióra. Ostatecznie wyprostuj tułów i odzyskaj równowagę.
Co zrobić w razie niepowodzenia? Kiedy wykonujesz eskimoskę i czujesz, że nie obrócisz kajaka, przerwij i spróbuj podnieść głowę nad powierzchnię. W ten sposób przynajmniej zaczerpniesz powietrza, dzięki czemu będziesz miał więcej czasu, aby spróbować ponownie. Postaraj się ułożyć prawidłowo wiosło i przygotować do kolejnej próby, kiedy będziesz zanurzać się ponownie.
Jeśli czujesz, że kolejna próba będzie nieskuteczna, obejmij kajak rękami i zacznij uderzać o dno kajaka. W ten sposób możesz zwrócić uwagę innego kajakarza i z jego pomocą wykonać ,,dzióbek”. Oznacza to, że kajakarz zbliża dziób swojego kajaka w pobliże Twoich dłoni i opierając się o niego możesz podnieść tułów nad wodę.
Jeśli zacznie brakować Ci powietrza, jedyną możliwością jest zerwanie fartucha i wyjście z kajaka.

PORADA:
Znalezienie przyczyny niepowodzeń podczas nauki eskimoski może być trudne, przyłóż się do utrzymywania prawidłowego kąta piór, siedź pewnie w kajaku i nie podnoś głowy ponad powierzchnię zbyt szybko.