Zarezerwuj spływ: +48 696 096 017

Wywrotka i kabina – jak poradzić sobie w kajaku

Kabinowanie – wychodzenie z przewróconego kajaka to na szczęście czynność wykonywana niemal odruchowo podczas spływu kajakowego. Powinieneś jednak nauczyć się wykonywać ją spokojnie, nie tracąc kontaktu z kajakiem i nie wypuszczając wiosła — wymaga to pewnej praktyki.

Musisz wiedzieć, jak zachowywać się pod wodą i jak pływać z kajakiem. Jeśli chcesz ćwiczyć eskimoski, podpórki i inne manewry trudno będzie uniknąć kontaktu z wodą na spływie kajakowym.
Pamiętaj, że opuszczenie przewróconego kajaka zajmuje tylko kilka sekund, a więc nie musisz być mistrzem w nurkowaniu. Ale lepiej zawsze mieć w pobliżu przyjazną duszę — tak na wszelki wypadek. Zawsze też sprawdź, czy woda jest dostatecznie głęboka. Uderzenie głową w dno to nic przyjemnego.
Pierwsze ćwiczenia możesz wykonywać bez fartucha, ale tutaj chcemy pokazać jak się sprawy mają, kiedy go założyłeś.

Sprawdź, że możesz łatwo dosięgnąć uchwytu służącego do ściągania fartucha. Trzymaj kajak kolanami tak, abyś siedział w nim pewnie nawet po wywrotce. Wiosło chwyć zwyczajnie, tak jak do wiosłowania. Nabierz powietrza w płuca i wychyl się na bok, aby przewrócić kajak.
Przede wszystkim uspokój się i rozejrzyj.

Jeśli ktoś jest w pobliżu, możesz spróbować liczyć na jego pomoc. Przełóż wiosło pomiędzy ręce a tułów, aby nie odpłynęło. Wynurz dłonie i spróbuj poklepać nimi w dno kajaka, aby zwrócić uwagę innych. Następnie możesz przesuwać ręce w tą i z powrotem wzdłuż burt. Jeśli koledzy będą dostatecznie szybcy, mogą podpłynąć do Ciebie tak, byś mógł uchwycić dłonią ich kajak i podnieść sie z wody nie opuszczając łódki. Taki sposób nazywa się dzióbkiem. Jest to najprostsza technika podnoszenia się po wywrotce podczas spływu kajakowego.
Powinieneś jednak liczyć się z tym, że często zabraknie Ci czasu i cierpliwości, aby doczekać się pomocy i będziesz musiał opuścić kajak.

Kiedy poczujesz się gotowy do opuszczenia kajaka, umieść wiosło bezpiecznie w zasięgu rąk (możesz przytrzymać je jedną ręką), chwyć za uchwyt fartucha i pociągnij go do przodu i od pokładu, aby zerwać fartuch.

Uwaga:
Jeśli z jakichś powodów uchwyt jest niedostępny, możesz zerwać fartuch łapiąc go nieco z boku i ciągnąć. Możesz też pomóc sobie kolanami, wypchnąć fartuch od spodu.
Przytrzymując wiosło między rękami, pod pachą, lub trzymając je jedną ręką, oprzyj dłonie na kokpicie w okolicach bioder i wypchnij ciało z kajaka. Cały czas trzymaj głowę tak blisko powierzchni wody, jak to możliwe — zmniejszy to ryzyko urazów głowy. Wypłyń z boku kajaka, ale pozostaw w kokpicie co najmniej stopy, bo na wzburzonej wodzie łatwo możesz stracić kontakt z łódką, a tego lepiej uniknąć.

Jeśli jesteś zmuszony płynąć z kajakiem, to zwykle lepiej, aby pozostał on odwrócony kokpitem w dół. W ten sposób uwięzione w nim powietrze zabezpieczy łódź przez zatonięciem, a fale nie będą wlewać wody do środka. Gdybyś stracił kontakt z łódką i wiosłem, najpierw staraj się pochwycić kajak, a dopiero później rozglądaj się za wiosłem. Rób tak dlatego, że fale i wiatr mogą bardzo szybko odepchnąć łódkę daleko od Ciebie, ale zwykle nie zrobią tego samego z wiosłem podczas spływu kajakowego.

Jeśli płyniesz z kajakiem, to najlepiej ciągnąć go za sobą. Złap kajak za uchwyt na dziobie, a następnie tą samą ręką chwyć wiosło. Styl płynięcia nie ma właściwie znaczenia.
Kajak stawia duży opór i płynięcie razem z nim jest trudne nawet przy dobrej pogodzie. Poza tym brzeg potrafi być bardzo daleko. Z tych względów bardzo ważne jest opanowanie innych technik ratunkowych, które pomogą Ci po kabinie. Dobra zasada, o której powinieneś zawsze pamiętać brzmi: nigdy nie porzucaj kajaka — nawet na wpół zatopiony pozwoli Ci utrzymać głowę nad powierzchnią wody i będzie znacznie łatwiejszy do wypatrzenia niż samotny pływak na spływie kajakowym.