Zarezerwuj spływ: +48 696 096 017

Samodzielne wsiadanie na spływie kajakowym

Posiadanie gotowego do użycia pływaka na wiosło i umiejętność wykorzystania go do powrotu do kokpitu po kabinie jest niezwykle ważna przede wszystkim dla osób, które pływają samotnie. Pływak może być wykonany z pianki o zamkniętych porach, lecz zwykle wykorzystuje się pływaki pneumatyczne. W razie braku pływaka prawdopodobnie można wykorzystać zamiast niego kamizelkę, ale zdejmowanie kamizelki w wodzie zwykle nie jest dobrym pomysłem na spływie kajakowym.

Zwróć uwagę, że na wzburzonej wodzie, przy złej pogodzie wejście do kajaka po wiośle jest trudne nawet wtedy, gdy znasz wszystkie sztuczki. Bez ćwiczeń nie uda Ci się to nawet na spokojnej wodzie. Technika ta posiada kilka odmian, ale nauczymy się tego, który jest skuteczny dla wszystkich kajaków.

Przy wietrznej pogodzie ustaw się po nawietrznej stronie kajaka aby Twoje nogi nie dostały się pod popychaną przez wiatr łódkę.
Wyjmij pływak, napompuj go lekko, a następnie załóż na pióro wiosła. Następnie napompuj pływak do pełna.

Uwaga:
Wcześniej musisz opróżnić kajak z wody i odwrócić go kokpitem do góry. Przeczytaj o tym w rozdziale samodzielne wylewanie wody.
Umieść drugie pióro wiosła na tylnym pokładzie kajaka zaraz za kokpitem. Niektórzy uważają, że lepiej jest umocować tam wiosło pod liną pokładową, ale to może skomplikować dalszy przebieg manewru. Dlatego lepiej najpierw spróbować wykonać manewr bez mocowania wiosła, a dopiero, gdy to zawiedzie, ponowić próbę z przymocowanym wiosłem.
Ustaw się z tyłu kajaka tak, aby wiosło znajdowało się pomiędzy Tobą, a kokpitem. Złap wiosło i krawędź kokpitu i połóż przedramię na wiośle. Złap drugą ręką linę pokładową lub cokolwiek, co zapewni Ci mocny chwyt. Sprawdź, że wiosło jest ustawione pod kątem prostym do kajaka tak, że tworzą widziany z góry kształt litery T. W tej pozycji wiosło daje Ci największe oparcie z możliwych.
Podskocz w górę i połóż tułów na kokpicie. Szybko podnieś nogę i zahacz ją na wiośle. Następnie przełóż przez wiosło także drugą nogę, cały czas starając się utrzymać kąt 90 stopni pomiędzy kajakiem i wiosłem.
Wciągnij się nieco dalej na pokład pilnując lekkiego przechyłu kajaka na stronę pływaka. Przenieś jedną nogę do kokpitu. Sprawdź ponownie, czy utrzymałeś kąt prosty pomiędzy kajakiem i wiosłem.
Przenieś drugą rękę na wiosło, trzymaj je mocno i przenieś drugą nogę do kokpitu. Jeżeli wykonujesz manewr na falującej wodzie, musisz naprawdę solidnie opierać się na pływaku i przechylać w tę stronę kajak.
Obróć się do pozycji siedzącej pamiętając o utrzymywaniu lekkiego przechyłu na stronę pływaka.
Po zajęciu pozycji w kokpicie możesz przełożyć wiosło przed siebie, ale nie zdejmuj pływaka. Spróbuj najpierw opróżnić kajak z pozostającej w nim wody i zapiąć fartuch, używając wiosła z pływakiem jako podpórki.

PORADA:
Przy złej pogodzie na spływie kajakowym wejście do kajaka po wiośle będzie bardzo trudne. Jeśli umiesz eskimoskę, ale z jakichś powodów nie zdołałeś jej wykonać, możesz spróbować wejść pod wodą do odwróconego kajaka, a następnie wykonać eskimoskę, używając wiosła z pływakiem.